Wirtualizacja

W większości dzisiejszych centrów danych panuje chaos. Wiele starych, a przy tym nie w pełni wykorzystywanych serwerów, którymi zarządzanie staje się coraz bardziej skomplikowane, nie ułatwia pracy administratorom. Zaczyna brakować miejsca, klimatyzacja pracuje pełną parą, a rachunki za prąd są coraz wyższe. Jest tylko jedno rozwiązanie tych problemów - wirtualizacja.

Pojęcie wirtualizacji związane jest z technologiami działającymi pomiędzy komputerem a jego oprogramowaniem. Jej korzenie sięgają idei partycjonowania, pozwalającej dzielić jeden serwer fizyczny na wiele serwerów logicznych.

Pokazując logiczny, zamiast fizycznego, widok zasobów, wirtualizacja daje inne spojrzenie na rzeczywistość: zobaczysz, że system operacyjny zacznie traktować odrębne serwery jako jeden zasób. Z drugiej strony, może uruchomić wiele systemów operacyjnych jednocześnie na pojedynczej maszynie.

Wirtualizacja przynosi firmom coraz to nowe korzyści. Widać to wyraźnie w przypadku idei konsolidacji serwerów, która daje wymierne oszczędności. Według analityków rynku, 60 - 80% departamentów IT stara się wprowadzić projekt konsolidacji serwerów. Redukując liczbę serwerów obsługujących aplikacje, firmy szukają sposobów na obniżenie wydatków. Mniejszy pobór mocy, zarówno przez serwery, jak i ich system chłodzący, a także lepsze wykorzystanie zasobów, przekłada się na firmowe korzyści.

Podstawowymi narzędziami używanymi w tym obszarze są produkty firmy VmWare - czołowego światowego producenta oprogramowania wirtualizującego.  Zapraszamy do kontaktu  z naszym działem handlowym, który przedstawi szczegóły rozwiązania.